Kogi Guber: PDP Release Campaign Council for Kabba-Bunu (Full List)

425
Spread the love

The Peoples Democratic Party, PDP has released the names of members in the governorship campaign council for Kabba/Bunu local government area of Kogi state. 

In a statement signed by the coordinator of Wada/Aro governorship campaign council for Kabba-Bunu/Ijumu federal constituency, Arc Salman Idris, the campaign council will be led by Hon Gbenga Olorunnipa while Mr Idowu Ogedengbe will serve as Secretary of the campaign council in the local government.

Below is the list of committees.

Campaign Council Membership

1. Dr. Stephen Olorunfemi – Chairman
2. Chief Joe Elebiyo – Deputy Chairman
3. Olugbenga Nicholas Olorunnipa – Secretary
4. Hon. T J. Yusuf – Member
5. Hon. Kola Ologbondiyan
6. Hon (Barrister) Alfred Bello
7. Kingsley Mokikan
8. Hon J.J. Abejirin
9. Mrs Elizabeth Dauda
10. Prof Mathew Ajibero
11. All Ward Leaders
12. Hon Johnson Eniolorunda
13. Hon. Soji Olumorin
14. Hon (Barrister) Ayo Olaniran Abraham
15. Abayomi Bello
16. TPL Festus Adebayo
17. Olorunpomi Braithwaite
18. Fidelis O. Bello

Committees

Finance

1. Abayomi Bello – Chairman
2. Hon Johnson Eniolorunda – Vice Chairman
3. Hon Segun Ogbonikan – Secretary
4. Hon (Pst) Femi Obalemo – member
5. Mr. Isaiah Durowaiye
6. Joseph Enimola
7. Labake Durowaiye
8. Hon. J. K. Funsho
9. Titilayo Baiyekusi
10. Akefe Peter (Akepson)
11. Pst Timilehin Aroniyo
12. Barrister Kabiru Fadile
13. Olorunpomi Braithwaite
14. Kola Modeyin
15. Wilson Tolufashe

Media, Publicity, Venue and Rally

1. Hon. Benjamin Olorunfemi – Chairman
2. Rev. Maiye Olorunfemi – Vice Chairman
3. Julianah Kolawole Eleta – Secretary
5. All ward Organising secretaries
6. All ward publicity secretaries
7. Sunday John Kadiri
8. Fidelis Bello
9. Godwin Oloruntoba
10. Buky Bello
11. William Owoyomi
12. Ibrahim Sunday (Lagata)
13. Ibitomi Julius
14. Hon. Deji Olufunwa
15. Chief Idowu Fasanmi
16. Oluwasegun Stephen
17. Adeyemi Tayo
18. Solomon Mayowa
19. Babasefunmi Emmanuel
20. Otitonaiye Medayese Rufus
21. Dare Ajyinmiro
22. John Alepa
23. Segun Daniel

24. Mr Dan A. Oluyori (Kotiko)

Contact And Mobilization

1. Dr. Abayomi Medubi – Chairman
2. Hon. Eniolorunfe – Vice Chairman
3. Hon. Raphael Ojo – Secretary
4. All ward Secretaries – member
5. Olori Janet Ikusemoro
6. Hon. H. S. Ibiyomi
7. Prince Mathew Yomi
8. Hon. Lot Olorunsaiye
9. Hon. Joseph Ayodele
10. Hon. Paul Ayodele
11. Bosede Meseko
12. Gabriel Olufunmitan
13. Bosede Rufus
14. Actor Eseyin
15. Bonire Solomon
16. Chief Raphael Ologbonyo
17. Madamori Francis
18. Grace Omoniwa
19. Sunday Aroniyo
20. Femi Ajare
21. Pius Ikusemoro
22. Pst Ilesanmi Alhasssan
23. Isaac Dare Oloruntoba (Ibito)
24. Ekanmitan Sesan
25. Ola Osho
26. Segun Oloto
27. Femi Grany
28. Adeyemi Dare
29. Kayode Obamo
30. Tolorunleke Tunde
31. Hon Patrick Anigo
32. Deacon Raphael Anigo
33. Hon John Ajayi
34. Folorunsho Samuel (Kori)
35. Samson Sunday
36. Joseph Olusegun
37. Abiodun Adeyemi
38. Folorunsho Dare Obamoh

Women Mobilization

1. Mrs. Esther Adeniyi – Chairperson
2. Hon. Mary Olorunfemi – Vice Chairman
3. Mrs Margaret Olorunnipa – Secretary
4. All Ward women Leaders member
5. Mrs. Julianah Elebiyo
6. Mrs. Theresa Olobatoke
7. Mrs Makanjuola
8. Obadofin Grace
9. Atinuke Eseyin
10. Mrs. Julianah Medaiyese
11. Marion Ibitoye
12. Esther Ayodele
13. Abiola Ikusemoro
14. Abigail Aledare
15. Mathew Modupe
16. Hon. Roseline
17. Toyin Oloniefa
18. Ibiniye Mary
19. Olori Yemi Ibinaiye
20. Mrs Leah Ajayi Obando
21. Mrs Funmilayo Bamidele
22. Mrs Moji Baiyegunhi
23. Tale Ogbonyomi
24. Shola Yodo
25. Mary Ishola
26. Mrs Catherine Fadile Jaiyeola
27. Hannah Leo
28. Mrs Raymond
29. Mrs Olowosegun
30. Aina Eniolorunda
31. Mrs Oni
32. Aina Ojo
33. Ronke Isaiah
34. Anu Adekunle

 Youth Mobilization

1. Emmanuel Kayode – Chairman
2. Tosin Ikuenayo – Vice Chairman
3. Idowu Bankole – Secretary
4. Rotimi Adebayo – member
5. Tunde Akinmidu
6. Abraham Ikusika
7. All Ward Youth leaders
8. Folorunsho Aledare
9. Gideon Olorunmaiye
10. Abiodun Kolawole
11. Segun Aboki
12. Obadiah O. Femi
13. Shola Eroma (Okebukun)
14. Julius Ibitomi
15. Victor Eniolorunda
16. Medase Sunday
17. Alehile Sunday
18. Osoabayegbe Sunday (Hanaco)
19. Johnson Jimoh
20. Oshe Olarewaju

Election Planning and Monitoring

1. Hon. Joseph Dada – Chairman
2. Hon Joseph Ikuenayo – Vice Chairman
3. Timilehin Aroniyo – Secretary
4. All ward chairmen member
5. Afolabi Emmanuel
6. Hon. Joash Onimayin
7. Babatunde Maliki
8. Eniolorunda John Maiye
9. Ojo Onisha
10. Femi Bonire
11. Mr. Jegede
12. Adebayo Solomon
13. Odunayo Omolayo
14. Chief Jethro Babatunde
15. Chief Benjamin Shidi
16. Solomon Owoepe
17. Olayinka Samuel
18. Obanibi Oni (PECO)

19. Demokun Ajibola Jibson

20. Lekan Adebola

New Media

1. Glorious Obamoh – Chairman
2. Adewale Durotinu – Vice Chairman
3. Babatunde Isaiah Eseyin – Secretary
4. Victor Omotugba – member
5. Dr. Alfred Meseko
6. David Dada
7. Dr. Nelson Olorunfemi
8. Ibiseun Aroniyo
9. Victor Omotugha
10. Ojogun Emmanuel
11. Bamidele Steve
12. Kehinde Adeyemi
13. Daniel Olowo
14. Nihale Olusegun
15. Olorunpomi Dare
16. Amonahini Segun
17. Barake Festus
18. Gideon Ayodele
19. Yusuf Rauf
20. Amupitan Shogo
21. Sylvester Arokoyo
22. Kelvin Omonijo
23. Kehinde Adebayo
24. Victor Omosayin
25. Babatunde Kcute

NGO/Professional Bodies/Ethnic Committee

1. Barr. (Hon) Segun Modeyin – Chairman
2. Hon. Timothy Amupitan – Vice Chairman
3. Paul Obamoh – Secretary
4. Aminu Jimoh
5. Obafaiye Sunday
6. Olaiya Suleiman
7. Mumini Alao
8. Hon. Segun P. Aledare
9. Emmanuel Enitan
10. Ringling Clark
11. Solomon Adebayo
12. John Dim
13. Joab Alegbejo
14. Eziekel Fagbemi
15. Otitoaiye Rufus
16. Olowosaiye Akin
17. Hasssan Musa
18. Omotola Olorunmaiye
19. Chief Ibileke
20. Babatunde Ayodele
21. Michael Onyekelu
22. Emmanuel Moses
23. Ebenezer Toluhi


Spread the love



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *